Informacje dla dziennikarzy

Nagroda Tokyo University of Science President Award dla prof. Antoniego W. Morawskiego 04.03.2015 11:31

19.02.2015 r w Tokio prof. Antoni. W. Morawski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odebrał „Tokyo University of Science President Award” za prace badawczo-rozwojowe związane z fotokatalitycznymi nanomateriałami na bazie ditlenku tytanu.

Nagrodę wręczył osobiście   Prezydent TUS, prof. Akira   Fujishima, odkrywca zjawiska fotokatalizy, nominowany ostatnio do Nagrody Nobala   w dziedzinie chemii. Promotorem nagrody był prof. AtsuoYasumori, lider grupy badającej nanomateriały o funkcjach fotokatalitycznych.

W ramach pobytu w Tokio prof. Morawski wygłosił serię wykładów związanych z nano-ditlenkiem tytanu stosowanym w różnych technologiach inżynierii środowiska, które rozwijane są w Instytucie Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

W pierwszym wykładzie   pt. „Development of TiO2 photocatalyticalcoatings and building materials”,   dedykowanym profesorowi Akirze Fujishimie,   prof. Morawski przedstawił postępy w badaniach podstawowych i   stosowanych dotyczących materiałów budowlanych o funkcjach antybakteryjnych i antyfungowych oraz   samooczyszczających pod wpływem promieniowania słonecznego, które intensywnie rozwijane są w ITChNiIŚ, zwłaszcza dotyczące farb fotokatalitycznych, wdrożonych w skali przemysłowej przez firmę „Pigment” ze Szczecina, fotoaktywnych cementów i betonów oraz gipsów budowlanych.

Zagadnienia te były bardzo bliskie zainteresowaniom prof. Akiry Fujishimy, wzbudziły więc intensywną dyskusję. W konkluzji, prof. Akira Fujishima zaproponował prof. Morawskiemu udział w międzynarodowym projekcie badawczym nanomateriałów o dużym potencjale wdrożeniowym.

Drugi wykład pt. „Deevelopment of UV-Vis and Vis TiO2 photocatalystbymodification with nitrogen, carbon and metals” przeznaczony był dla pracowników i doktorantów Department of Materials Science and Technology, Faculty of Industrial Science and Technology. W wykładzie omówiono podstawy rozwoju   modyfikowanego nano-ditlenku tytanu, zwłaszcza modyfikacji azotem, węglem i grafenem, rozwijane w zespole pod kierownictwem prof. Morawskiego. Pokazane zostały potencjalne obszary aplikacyjne interesujące przemysł   nanotechnologiczny związany z inteligentnymi technologiami oraz ochroną środowiska, jak np. usuwanie alfa-benzopierenu z powietrza w dużych aglomeracjach miejskich.

Trzeci wykład pt. „Progress in application of TiO2 photocatalyst for environmentalproblems- from laboratory to largescaleinstallation” przeznaczony był dla pracowników i doktorantów   Photocatalysis International Research Center,   niedawno utworzonego przez prof. Akirę Fujishimę. W referacie prof. Morawski przedstawił postępy   prac ITChNiIŚ   w rozwoju i powiększaniu skali technologicznej innowacyjnych technologii łączących procesy fotokatalityczne z procesami membranowymi do oczyszczania wód i ścieków oraz pokazał pilotową instalację fotokatalityczną o funkcjach zaawansowanych technologii utleniania, z użyciem ozonu i promieniowania UV. Następnie przedstawiono prof. Morawskiemu obszary badawcze i laboratoria Photocatalysis International Research Center, które to centrum utrzymuje się z własnych środków finansowych, zdobywanych przez aplikacje o naukowe projekty badawcze oraz ze współpracy n-b z przemysłem i z transferu własnych technologii do przemysłu.   Rozmiar zatrudnienia pracowników centrum zależy od liczby zleceń badawczych i projektów. Centrum prowadzi też częściowo dydaktykę badawczą (laboratoria), za które płaci uniwersytet. Nie przewiduje się finansowania   centrum ze środków uniwersytetu.

Tokio University of Science (TUS) jest jednym z najstarszych prywatnych uniwersytetów w Japonii (ustanowiony w 1881 r.),    Aktualnie TUS zatrudnia ok. 1900 osób, łącznie z pracownikami projektowymi, i kształci ok. 22000 studentów, na 11 wydziałach.