Płyńmy na jeziora 06.10.2015 12:06

Turystyka wodna – ekonomiczne i społeczne aspekty jej rozwoju oraz wpływ na środowisko w regionie, to temat konferencji naukowej zorganizowanej przez Zakład Polityki Gospodarczej i Turystyki Wydziału Ekonomicznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Na temat konferencji celowo wybrano turystykę wodną, gdyż zarówno położenie naszego kraju - kraju nadbałtyckiego, jak i bogactwo regionów w jeziora oraz wykorzystanie rzek dla turystyki, nabrały w ostatnim czasie większego znaczenia.

Warto również zwrócić uwagę na turystyczne i gospodarcze wykorzystanie kanałów wodnych i akwenów. Turystyka wodna to jeden z elementów rozwoju polskich regionów. Ponadto rośnie zainteresowanie takimi dyscyplinami sportu i rekreacji jak jachting, surfing, windsurfing czy kitesurfing.

Konferencja toczy się w gronie w gronie naukowców, przedstawicieli branży morskiej, praktyków biznesu, jak również instytucji działających na rzecz rozwoju turystyki i przedstawicieli samorządów lokalnych.

Elementem konferencji jest wizyta u naszych zachodnich sąsiadów w Berlinie, pod hasłem Berlin Wodny.

Oto tematy konferencji, która odbywa się w dniach 5 – 7 października 2015 roku:

• Ekonomiczne uwarunkowania turystyki morskiej, nadbrzeżnej i śródlądowej i innej
  • Turystyka żeglarska jako produkt turystyczny regionu
  • Zagospodarowanie wodnych szlaków turystycznych
  • Fundusze unijne a turystyka wodna
  • Wsparcie turystyki ekologicznej elementem zrównoważonego rozwoju regionu
  • Infrastruktura dla turystyki i sportów wodnych (w tym: surfing, windsurfing, kitesurfing)
  • Klastry turystyczne w gospodarce wodnej
  • Rola instytucji państwowych i praca samorządów na rzecz turystycznych szlaków wodnych
  • Degradacja siedlisk morskich poprzez działania turystyczne
  • Ekonomiczne uwarunkowania turystyki morskiej, nadbrzeżnej i śródlądowej
  • Zbiorniki wodne a rozwój agroturystyki
  • Infrastruktura rzeczna, wykorzystanie szlaków wodnych i akwenów dla turystyki
  • Kapitał ludzki w gospodarce turystycznej
  • Spływy kajakowe jako produkt turystyczny wybranych rzek Polski i Europy
  • Rozwój turystyki wodnej a ochrona środowiska w regionie
  • Udział różnych grup społecznych i wiekowych w turystyce wodnej
  • Rozwój nadmorskich uzdrowisk
  • Odpowiedzialność organizatora i bezpieczeństwo turysty

Więcej informacji:

dr inż. Marlena Prochorowicz  - marlena.prochorowicz@zut.edu.pl;