Informacje dla dziennikarzy

Troje studentów laureatami stypendiów ministra za znaczące osiągnięcia naukowe 04.04.2024 08:06

Troje studentów laureatami stypendiów ministra za znaczące osiągnięcia naukowe

Wśród 309 laureatów stypendiów ministra przyznanych za osiągnięcia naukowe znalazło się troje studentów naszej Uczelni. Studenci Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Karolina Iwańska oraz Janusz Kozanecki otrzymali stypendium w dyscyplinie budownictwo inżynieria lądowa, geodezja i transport. Mateusz Kopytek, student kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Elektrycznym został nagrodzony za osiągnięcia w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

Oboje laureaci z WBiIŚ, absolwenci Technikum Zawodowego nr 1 w  Zespole Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie, obecnie kończą studia inżynierskie, ale zainteresowanie branżą budowlaną deklarowali na długo przed rozpoczęciem studiów. Pasjonaci nowych metod wykorzystywanych w budownictwie są zgodni co do tego, że praca w laboratorium daje im wielką satysfakcję. Działalność w ramach Studenckiego Koła Naukowego ACI, które jest jedynym oddziałem Amerykańskiego Instytutu Betonu w Polsce, przyniosła bardzo konkretne efekty w postaci dwóch nagród w FRC Bowling Ball Competition w Stanach Zjednoczonych uzyskanych za wykonanie najwyższej jakości betonowych kul do kręgli.

Oprócz międzynarodowych nagród Pan Janusz ma na koncie współautorstwo dwóch artykułów naukowych - na temat technologii mrożenia gruntów podczas budowy podwodnego tunelu pod Świną oraz samego procesu budowy tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam. Pani Karolina jest kilkukrotną uczestniczką Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych oraz programu monitoringowego Szkoła Orłów ZUT. W jej rozwoju naukowym bardzo ważne było wsparcie dr inż. Hanny Weber. Dzięki jej pomocy, udało się opublikować artykuł naukowy i ostatecznie ukierunkować zainteresowania naukowe Pani Karoliny na prace laboratoryjne. Jej kolejny artykuł był podsumowaniem prac prowadzonych pod kątem zwycięskiego konkursu i dotyczył projektowania lekkich mieszanek betonowych zbrojonych włóknami.

Pan Mateusz jest absolwentem Technikum Elektrycznego nr 7 w Gorzowie Wielkopolskim (Zespół Szkół Elektrycznych) oraz studiów inżynierskich na kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Elektrycznym ZUT. Obecnie kończy studia magisterskie na tym samym kierunku i poważnie myśli o doktoracie. W trakcie studiów pierwszego stopnia był stypendystą Szkoły Orłów ZUT. Wspólnie z tutorem, prof. Krzysztofem Okarmą jest autorem kilku artykułów z dziedziny oceny jakości obrazów (IQA – Image Quality Assessment) oraz rozdziałów w monografiach, uczestniczył również w dwóch konferencjach naukowych prezentując wyniki swoich badań (PP-RAI’2023 w Łodzi oraz PP-RAI’2024 w Warszawie).

Do MNiSW wpłynęło 1048 wniosków spełniających warunki otrzymania stypendium. Były one oceniane przez zespół doradczy złożony z 55 członków reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne. Zastosowano zasadę, że w danej dyscyplinie naukowej rekomenduje się przyznanie nie więcej niż 18 stypendiów. Oznacza to, że studenci konkurowali ze sobą w ramach danej dyscypliny. Dodatkowo został wprowadzony dziedzinowy mechanizm wyrównawczy polegający na tym, że w przypadku wystąpienia niewykorzystanych miejsc w rankingu danej dyscypliny, mogły być one przeznaczone dla kandydatów z innych dyscyplin naukowych zaliczanych do tej samej dziedziny nauk.

Ogółem stypendia ministra nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe otrzymało 386 studentek i studentów, a łączny budżet przeznaczymy na ten cel to ponad 6,5 mln zł. Oprócz 309 stypendiów za osiągnięcia naukowe 35 stypendiów trafiło do najwybitniejszych sportowców, 26 stypendiów przyznano za osiągnięcia artystyczne, a 16 stypendiów za osiągnięcia mieszane (naukowo-artystyczne).

 Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT