Dr inż. Magdalena Zdanowicz na liście Kobiet Roku 2020 „Forbes Women” 18.12.2020 09:20

"Forbes Women" opublikował listę Kobiet Roku 2020. Znalazła się na niej badaczka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie - dr inż. Magdalena Zdanowicz.

Dr inż. Magdalena Zdanowicz pracuje w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych. Opracowała nowatorską technologię łączenia skrobi ze specjalnymi plastyfikatorami wskutek czego otrzymujemy materiał podobny do folii.

W zależności od rodzaju dodawanych do skrobi plastyfikatorów, nad którymi pracuję produkty wykonane z mojego materiału mogą pełnić różne funkcje: nawożące ochronne (np. dla nasion), zatrzymujące wodę, ponadto są biodegradowalne, rozpuszczalne w wodzie, nietoksyczne i nawet mogą być jadalne – powiedziała dr inż. Magdalena Zdanowicz w wywiadzie dla portalu gazeta.pl.

Dzięki błyskotliwemu rozwiązaniu autorstwa dr inż. Magdaleny Zdanowicz używanie folii do żywności już wkrótce może przestać być szkodliwe dla środowiska. Takich wynalazków nam dziś potrzeba – tak wybór Magdaleny Zdanowicz skomentowała Aleksandra Stanisławska z Crazy Nauka.

Gratulujemy!

Na zdjęciu Magdalena Zdanowicz