I Festiwal Wina Pomorza Zachodniego już w ten weekend. W roli prelegentów wykładowcy ZUT 05.11.2021 13:49

Organizatorem wydarzenia jest Województwo Zachodniopomorskie wraz ze Stowarzyszeniem Winnic Pomorza Zachodniego. Partner – Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

To pierwsza edycja wydarzenia, które ma na celu popularyzację kultury winiarskiej i prezentację winnic działających na Pomorzu Zachodnim. Tradycja uprawiania winorośli na Pomorzu Zachodnim sięga XIII wieku. Zapoczątkował je zakon cysterek sprowadzony w okolice Szczecina. Upraw zaniechano dopiero po II wojnie światowej, a tradycja odżyła na nowo na początku wieku XXI. Obecnie w województwie zachodniopomorskim polskie winiarstwo dynamicznie się rozwija. Powstają kolejne winnice, a w nich lokalne produkty.

Podczas festiwalu, na zamkowym dziedzińcu zaprezentują się winnice, które działają na Pomorzu Zachodnim. Będzie można porozmawiać ze specjalistami w dziedzinie winiarstwa i przedstawicielami winnic oraz posłuchać interesujących prelekcji między innymi wykładowców akademickich z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT.

Przedstawimy historię wina w pigułce, spróbujemy zmierzyć się z winiarskimi mitami i odpowiedzieć na pytanie czy im starsze wino, tym lepsze, czy wina
z korkiem są smaczniejsze od tych z zakrętką, w jakiej temperaturze podajemy różne rodzaje win, czy zdobyte medale na konkursach
i "apelacja" na etykiecie są gwarancją jakości wina. Będzie to ekspresowy, trzydziestominutowy kurs
– zapowiada prof. Grzegorz Mikiciuk z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT.

Ponadto zaplanowano także koncerty i konkursy z nagrodami. Nie zabraknie stoisk regionalnych producentów kulinarnych. Ponadto w programie wydarzenia:

6 listopada, sobota sala Kina Zamek

godz.14:00 – „Wino – fakty i mity” – prowadzący prof. ZUT Grzegorz Mikiciuk
godz. 15:30 – „Polskie winnice w statystyce” – prowadzący prof. ZUT Piotr Chełpiński
godz. 17:00 – „Najważniejsze regiony winiarskie świata” – prowadzący Somelier Winnicy Turnau Maurycy Michalak Duży Dziedziniec
godz. 18:00 koncert zespołu „JazzDuo Tytus Ł. & Alex M.” (jazz/funk/pop/soul)
godz. 19: 30 koncert Beaty Romanowskiej „Roma” (jazz/funk/klasyka&soft elektronika/groove)

7 listopada, niedziela sala Kina Zamek

godz. 14:00 – „Najważniejsze regiony winiarskie świata” – prowadzący Somelier Winnicy Turnau Maurycy Michalak
godz.15:30 – „Wino – fakty i mity” – prowadzący prof. ZUT Grzegorz Mikiciuk
godz. 16:30 – „Polskie winnice w statystyce” – prowadzący prof. ZUT Piotr Chełpiński

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.