Jubileuszowy, bo X Dzień owada 10.06.2019 08:47

Jego głównym celem jest edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych, polegająca na zapoznaniu ich ze światem entomofauny, jej roli w przyrodzie i życiu człowieka oraz walka z entomofobią. Projekt kierowany jest do: dzieci i młodzieży, studentów

Miejsce realizacji: teren Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ul. Słowackiego 17 Termin: 11 czerwca 2019 r., Godzina: 10.00 -15.00

Pomysł „Dni Owada”, a właściwie festiwal Bug’s bowl, zrodził się w USA w Lafayette. Jego twórcą był prof. Tom Turpin z Uniwersytetu Purdue. W Polsce ideę propagowania „owadziego świata” przejął prof. Kazimierz Wiech, z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który w 2000 roku zainicjował polskie „Dni Owada”. W Szczecinie po raz pierwszy „Dzień Owada” zorganizowano 8 czerwca 2010 roku, na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Obecnie realizujemy już X JUBILEUSZOWĄ edycję tej imprezy edukacyjnej!

W ramach „Dnia Owada” organizujemy ekspozycję żywych owadów krajowych i egzotycznych. W terrarystycznej kolekcji znajdą się ponadto: pajęczaki, skorpiony, chrząszcze, patyczaki, pluskwiaki i karaczany i egzotyczne żaby. Przygotujemy także lepidopterarium – specjalne pomieszczenie, domek dla egzotycznych motyli, do którego będzie można wejść i obserwować ich zachowanie. Zaprzyjaźnieni pszczelarze odsłonią tajniki życia pszczół w ulu. Prelegenci opowiedzą o tym jak owady zapylają i dlaczego spada ich bioróżnorodność. Nasi studenci pokażą kolekcję owadów żyjących w symbiozie z człowiekiem, a także żywe owady z różnych zakątków świata. Dla wytrawnych entomologów proponujemy konkurs pt. „Jaki to owad?”. Na deser proponujemy historyczne spotkanie z WILHELMEM MEYEREM – architektem, urbanistą i …entomologiem, prezentowanym na wystawie fotograficznej.

W załączeniu przesyłamy pełen program Dnia Owada 2019 wraz z warsztatami prowadzonymi przez wykładowców z WKŚiR ZUT. Do Państwa dyspozycji są organizatorzy imprezy: dr hab. Magdalena Karbowska-Dzięgielewska z Katedry Fizjologii Roślin i Biochemii WKŚiR, tel.: 605 258 540, entomology@zut.edu.pl