Informacje dla dziennikarzy

„Klimat na zmiany”. Studenci ZUT w finale ogólnopolskiego konkursu 30.04.2021 11:36

Agnieszka Gołębowska, Izabela Lipka, Joanna Pitucha, Alicja Sobstyl, Sławomir Baszak i Krzysztof Borowy, studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiej debaty klimatycznej.

 

Konkurs jest jednym z działań europejskiego projektu #KlimatNaZmiany (End Climate Change, Start Climate of Change #ClimateOfChange), który realizowany jest przez szesnaście organizacji europejskich i współfinansowany przez Komisję Europejską.

Kampania pod hasłem #KlimatNaZmiany wystartowała 22 kwietnia w Dzień Ziemi. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi młodych Europejczyków na wpływ obecnego modelu gospodarczego, naszego stylu życia oraz na zmiany klimatu, a w rezultacie na migracje klimatyczne. Po stronie polskiej działania projektu koordynuje Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie.

Start międzynarodowej kampanii #KlimatNaZmiany w Światowy Dzień Ziemi to nie przypadek. W Unii Europejskiej żyjemy tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji nie jedną planetę, a 2,8 Ziemi. Będziemy nagłaśniać problemy, wskazywać rozwiązania i angażować młodzież – czytamy w komunikacie na stronie fundacji.

Zorganizowanie debat klimatycznych, w których uczestniczą młodzi ludzie jest jednym z zadań międzynarodowego projektu.

Konkurs adresowany jest m.in. do studentów uczelni wyższych. Porusza ważne tematy globalne, takie jak: prawa człowieka, ochrona środowiska, zmiany klimatyczne, dyskryminacja, migracja i rozwój, polityka młodzieżowa.

Zakończyliśmy zmagania uczelniane, w których brało udział trzydzieści osób. Finał poprzedziły półfinały, do których weszły cztery zespoły. Dwa zwycięskie zmierzyły się w finale. Ostatecznie wygrała grupa Greenway - jednym punktem przewagi – powiedziała Agata Judzińska- Kłodawska z Działu Mobilności Międzynarodowej ZUT, koordynatorka projektu ze strony uczelni.  

W ramach konkursu dwa zespoły rywalizowały ze sobą podczas debaty online w formacie oxfordzkim, omawiając temat o znaczeniu ogólnoświatowym, wspierając tezę odpowiednimi argumentami i dowodami – tłumaczy Agata Judzińska- Kłodawska.

Zadaniem konkursowym w klasyfikacjach uczelnianych była debata o międzynarodowych inwestycjach w rolnictwie. Studenci dyskutowali o tym czy jest to rozwój, czy raczej wyzysk – dodaje.

Ogólnopolski etap konkursu debat klimatycznych odbędzie się w czerwcu br. Więcej o projekcie #KlimatNaZmiany na stronie.

Na zdjęciu uczestnicy debaty