Modernizacja naszego rektoratu wyróżniona 08.04.2024 11:01

Miło nam poinformować, że inwestycja zrealizowana na naszej Uczelni - „Modernizacja wnętrza gmachu rektoratu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie” - zakwalifikowała się do 28. Finału Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".

Przebudowa wnętrza naszego rektoratu trwała 3 lata i zakończyła się wiosną 2022 roku. Zabytkowe wnętrza gmachu rektoratu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – dawnego domu dyrektorów zespołu szkół zawodowych: Królewskiej Szkoły Budowlanej, Królewskiej Szkoły Budowy Maszyn oraz Królewskiej Szkoły Maszynistów Okrętowych - odzyskały historyczną kolorystykę i pierwotny blask. Miejsce zostało przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja kosztowała ponad 6 mln zł. Budynek wyposażono w windy oraz klimatyzację.

W ramach renowacji wykonano prace konserwatorskie z przywróceniem historycznej kolorystyki oraz odsłonięciem pierwotnych malunków klatki schodowej, konserwację sztukaterii, konserwację i odtworzenie stolarek wewnętrznych, wymianę podłóg z zachowaniem i częściowym odtworzeniem betonowych posadzek. Autorami projektu są dr hab. inż. arch. Piotr Fiuk, prof ZUT i dr inż. arch. Jakub Gołębiewski.

Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Celem jest nagrodzenie przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami, a ideą - propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń, a także budowy nowych obiektów dla uzyskania obiektów użytkowych i estetycznych.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT