Nominacja profesorska Krzysztofa Okarmy 14.03.2024 07:46

Niecierpliwie oczekujemy kolejnych w tym roku nominacji profesorskich. Już wkrótce kadrę naukową naszej Uczelni zasili pięcioro nowych profesorów. Pierwszym z nich, który w ostatnich dniach oficjalnie otrzymał nominację profesorską, jest dziekan Wydziału Elektrycznego Krzysztof Okarma.

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Okarma jest absolwentem Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Informatyki Politechniki Szczecińskiej, na których uzyskał tytuły magistra inżyniera elektroniki i telekomunikacji (1999) oraz informatyki (2001). W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika, a w 2013 r. stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie automatyka i robotyka. Od 2016 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Elektrycznego oraz Kierownika Katedry Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej, jest także członkiem Senatu ZUT. W poprzednich kadencjach pełnił funkcje Prodziekana ds. Nauczania oraz Kierownika Studiów Niestacjonarnych na Wydziale Elektrycznym ZUT.

Jego zainteresowania naukowe obejmują głównie interdyscyplinarne zastosowania przetwarzania i analizy obrazów, widzenie komputerowe i maszynowe, a także metody przetwarzania sygnałów. Najistotniejsze osiągnięcia naukowe prof. Krzysztofa Okarmy koncentrują się wokół metod automatycznej oceny jakości oraz podobieństwa obrazów, a także ich zastosowań m.in. w wizyjnej ocenie jakości powierzchni wydruków 3D, czy też połączeń nitowanych, jak również metod uwzględniających specyfikę obrazów panoramicznych oraz binarnych. Jest także współautorem jednej z najbardziej wydajnych metod binaryzacji obrazów wyróżnionej w międzynarodowym konkursie Time-Quality Document Image Binarization w 2022 r.

Prof. Okarma wypromował dwóch doktorów, był także promotorem pomocniczym w jednym przewodzie doktorskim. Jest autorem lub współautorem ok. 250 publikacji naukowych, w tym 38 w czasopismach ze współczynnikiem Impact Factor oraz 7 w materiałach konferencyjnych z bazy CORE, a także współautorem dwóch przyznanych patentów. Był także recenzentem 5 habilitacji, 9 doktoratów (w tym 2 zagranicznych) oraz kilkuset artykułów zgłaszanych do redakcji wysokiej rangi czasopism oraz na konferencje międzynarodowe i krajowe. Liczne cytowania Jego publikacji pozwoliły znaleźć się w 2020 r. na liście 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

Jest członkiem komitetów naukowych trzech czasopism z listy JCR, a także kilkunastu cyklicznych konferencji naukowych, wiceprzewodniczącym Komisji Informatyki i Automatyki poznańskiego oddziału PAN, a także przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Przetwarzania Obrazów.

Wśród relatywnie niewielkiej liczby naukowców, którym nadano tytuły profesora jednocześnie w dwóch dyscyplinach naukowych, prof. Krzysztof Okarma jest aktualnie jedynym profesorem w Polsce, któremu nadano tytuł naukowy w dyscyplinach automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz informatyka techniczna i telekomunikacja.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT