Informacje dla dziennikarzy

Polski karp z francuską nagrodą 04.07.2019 14:40

1. lipca 2019 r. we Francuskiej Szkole Gastronomii i Zarządzania Hotelami Ferrandi w Paryżu odbył się Europejski Finał Konkursu Przepisów w ramach międzynarodowego projektu Seafoodtomorrow

Międzynarodowe jury, złożone ze znanych francuskich kucharzy i restauratorów oraz przedstawicieli przemysłu spożywczego, oceniało dania z ryb. Zaprezentowane w konkursie dania musiały cechować się wysoką atrakcyjnością sensoryczną i dostosowaną do każdej grupy konsumentów wartością odżywczą, a jednocześnie być tanie i łatwe do wdrożenia do produkcji przez przemysł spożywczy.

Do udziału w projekcie zostały zaproszone szkoły kucharskie z 6 krajów (Belgia, Francja, Hiszpania, Polska, Portugalia, Szwecja), które były odpowiedzialne za stworzenie receptur dań z wybranych gatunków ryb spełniających wymagania żywieniowe dla 3 grup konsumentów – dzieci w wieku 8-10 lat, kobiet w ciąży oraz seniorów.

I miejsce w kategorii – dzieci w wieku 8-10 lat zdobyły kiełbaski brokułowo - marchewkowe z karpia z sosem musztardowo-majonezowym i batatami przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół nr 6 im. M. Reja ze Szczecina w składzie: Szymon Makowiecki (uczeń), Jakub Rosów (uczeń) i Wioletta Skuratowicz (nauczyciel i autor przepisu). Ta prestiżowa nagroda to wspólny sukces szczecińskiego „Gastronomika” i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który jest jednym z 35 partnerów w projekcie Seafoodtomorrow. Naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT byli odpowiedzialni za dostosowanie stworzonych przez szkoły przepisów do wymagań żywieniowych konsumentów oraz organizację konkursu. Ukoronowaniem sukcesu będzie wdrożenie nagrodzonego dania do produkcji w wielu krajach naszego kontynentu, dzięki któremu polski karp trafi na europejskie stoły. Wszystkie zgłoszone do konkursu międzynarodowego przepisy zostaną wykorzystane do opracowania elektronicznej książki kucharskiej.

Do międzynarodowego konkursu zakwalifikowały się przepisy wyłonione wcześniej w eliminacjach krajowych.

Informacje o projekcie

Nutritious, safe and sustainableseafood for consumers of tomorrowto kolejny projekt realizowany przez Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie w ramach programu Horyzont 2020, największegow historii Unii Europejskiej programu w zakresie badań naukowych i innowacji. Projekt, któremu nadano akronim SEAFOODTOMORROW, oficjalnie rozpoczął się 01.11.2017 r. podczas spotkania w portugalskim Instytucie ds. Morza i Atmosfery (Instituto Português do Mar e da Atmosfera, w skrócie IPMA). Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi blisko 7,5 mln €, a okres realizacji zaplanowanych zadań to 36 miesięcy. Konsorcjum odpowiedzialne za realizację projektu złożone jest z 35 partnerów z 19 krajów Europy, w skład których wchodzą między innymi wiodące ośrodki akademickie, podmioty z sektora MŚP, które prowadzą innowacyjne badania aplikacyjne oraz instytucje rządowe odpowiedzialne za wdrażanie tych rozwiązań. Ze strony Polski, partnerami są Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT oraz Ińskie Centrum Rybactwa, wieloletni partner naszej Uczelni w ramach programów krajowych, jak i międzynarodowych (np. projekt CERES).

Projekt jest poświęcony kwestiom produkcji żywności pochodzenia wodnego, która pomimo, że charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą i jest zalecana przez specjalistów w żywieniu, nie jest spożywana przez większość europejskich konsumentów zgodnie z zaleceniami dietetycznymi – czyli przynajmniej dwie porcje ryb tygodniowo.

Zapraszamy do śledzenia informacji o projekcie na stronie internetowej www.seafoodtomorrow.eu oraz przez profil na Twitterze (@SEAFOOD_TMRW)