Pszczoły vs farmy wiatrowe? 26.03.2019 12:19

28 marca o godzinie 9.00 w sali 0/21 dziekanatu Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt (ul. Klemensa Janickiego 32) Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej mgra Dariusza Karwana „Wpływ farmy wiatrowej na wartość użytkową pszczoły miodnej”

W streszczeniu pracy czytamy: „Coraz liczniejsze i wytwarzające z roku na rok więcej energii elektrycznej farmy wiatrowe nie pozostają bez wpływu na organizmy żywe, w tym także na pszczołę miodną. W ciągu dwóch lat badań zweryfikowano pogląd o możliwym negatywnym wpływie farmy wiatrowej na wartość użytkową pszczół. Oceny wartości użytkowej rodzin dokonano prowadząc dwuletnie obserwacje warunków środowiskowych, cech funkcjonalnych i produkcyjności. Obserwacje prowadzono w dwóch grupach: kontrolnej oraz doświadczalnej (nazwanej grupą wiatraki), stacjonującej jedenaście kilometrów w linii prostej od pasieki kontrolnej, bezpośrednio przy farmie wiatrowej”

Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Bożena Chuda -Mickiewicz.

Recenzje i streszczenie pracy zostały zamieszczone na stronie internetowej Wydziału Biotechnologii i Hodowli  Zwierząt ZUT.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem. Wstęp wolny.