Informacje dla dziennikarzy

Studenci z całej Polski zaprezentują swoje badania 03.12.2021 11:07

Najciekawsze naukowe działania studenckie zostaną zaprezentowane na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. W czwartek, 9 grudnia rozpocznie się trzydniowa VII Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych. Wezmą w niej udział studenci zrzeszeni w 169 kołach naukowych z różnych 47 polskich uniwersytetów.

 

Celem wydarzenia jest prezentacja wyników badań, które studenci prowadzą w ramach kół naukowych na swoich uczelniach.

Udział w sesji daje możliwość zdobycia kompetencji z zakresu wystąpień publicznych, wymiany poglądów i doświadczeń, poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach - mówi pełnomocnik rektora ds. studenckiego ruchu naukowego dr Dawid Dawidowicz.

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w formule online. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny. Dla każdego z uczestników przygotowano pakiet materiałów konferencyjnych. Autorzy najwyżej ocenionych referatów otrzymają atrakcyjne nagrody. 

W tym roku zgłosiło się do nas 169 kół naukowych z 47 uczelni wyższych m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie czy Uniwersytetu Rzeszowskiego – mówi dr Dawid Dawidowicz.

Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 9 grudnia o godz. 9.00 na aplikacji ZOOM. Prezentacje opracowań naukowych odbędą się na platformie MS Teams. Ogłoszenie wyników i zamknięcie sesji zaplanowano w sobotę, 11 grudnia o godz. 14.00.

Studenci zaprezentują swoje badania w formie krótkich 15-minutowych referatów i posterów w siedmiu sekcjach tematycznych: architektury i budownictwa, biomedycznej, chemicznej, ekonomiczno-prawnej, roślinno-przyrodniczej, technicznej i zwierzęcej. Prace oceni grono jurorskie z poszczególnej sekcji.  

Podczas konferencji zostaną przedstawione badania m.in. dotyczące „patodeweloperki” koła naukowego „Bioarchitektura” z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, objawów poszczepiennych po pierwszej dawce szczepionki przeciw COVID-19 koła naukowego „Fusion” z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wpływu sytuacji ekonomicznej na psychikę studentów podczas pandemii z koła naukowego przy Pracowni Farmacji Przemysłowej z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz różnic w sposobie żywienia i stylu życia studentów podczas kolejnych lockdownów koła naukowego „Fizjologów żywienia człowieka” z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

W swoich referatach studenci podejmą również tematykę aktywności turystycznej Polaków przed i w trakcie pandemii (koło naukowe „Analityk”, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie), relacji międzygatunkowej człowieka i wilka (koło naukowe „Nauk o Zwierzętach
i Biogospodarki”, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) oraz wpływu stanu zdrowia opiekuna na zachowanie się kota („Felinologiczne Studenckie Koło Naukowe”, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie).

Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych organizowana jest od 2015 roku przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie przy wsparciu Działu ds. Studenckich, Parlamentu Samorządu Studentów oraz programu stypendialnego Santander Universidades.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym rektora ZUT prof. Jacka Wróbla, marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz rektorów pięciu największych uczelni wyższych z Pomorza Zachodniego.

Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia.