Informacje dla dziennikarzy

Zbudowali kompaktową elektrownię wiatrową. Młodzi naukowcy z ZUT w półfinale konkursu NCBR 09.06.2021 13:24

Interdyscyplinarny zespół ZUT, który tworzą członkowie dwóch studenckich kół naukowych - Akademickiego Koła SEP oraz Studenckiego Branch IEEE, znalazł się wśród 51 podmiotów zakwalifikowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do udziału w półfinale konkursu „Wielkie Wyzwanie: Energia”. Do wygrania jest milion złotych.

 

Wyzwaniem jest opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. Dzięki postawieniu takiego wyzwania, NCBR dąży do ograniczenia smogu i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Opracowane
w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

Wyzwanie jest mierzalne i możliwe do osiągnięcia w rozsądnym czasie – dzięki temu podczas wielkiego finału, będziemy mogli wyłonić jednego zwycięzcę, który otrzyma milion złotych – czytamy w komunikacie na stronie NCBR.

Zespół w składzie: Krzysztof Baradziej, Kamil Cierzniewski, Wojciech Pilecki, Michał Cichowicz, Jakub Ciuruś, Adam Kamiński, Szymon Pacholski, Rafał Pstrokoński, Mikołaj Wiszniewski, mgr inż. Paweł Prajzendanc oraz dr hab. inż. Marcin Wardach, prof. ZUT (opiekun zespołu) wywodzi się z dwóch kół naukowych, które działają na Wydziale Elektrycznym.

Jesteśmy pasjonatami nowych technologii. Dotychczas udało nam się zrealizować koncept pn. „Hulajnoga Elektryczna”, w którym zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy autorski silnik elektryczny, a także opracowaliśmy i zbudowaliśmy układ zasilania oraz sterowania tego silnika. Obecnie pracujemy nad motocyklem elektrycznym – mówi dr hab. inż. Marcin Wardach, prof. ZUT.

Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia projektowe, postanowiliśmy, że kompaktową elektrownię wiatrową wykonamy w głównej mierze samodzielnie - dodaje.

Młodzi naukowcy z Wydziału Elektrycznego do realizacji swojego pomysłu wykorzystali zbudowany przez siebie generator, układ sterowania, układ magazynowania energii oraz cały układ mechaniczny. Generator posiada wzbudzenie od magnesów trwałych. Kompaktowa elektrownia drużyny „SZCZECIN SQUAD” posiadać będzie układ do magazynowania energii elektrycznej w postaci baterii akumulatorów, który będzie zarządzany energoelektronicznym układem sterowania i dystrybucji energii elektrycznej.

 Turbina, czyli część mechaniczna jest w trakcie opracowywania. Planujemy wykonać ją z lekkich tworzyw sztucznych. Bazując na pierwszych obliczeniach i szacunkach jesteśmy przekonani, że nasze urządzenie będzie w stanie generować energię elektryczną i to już przy niewielkich prędkościach wiatru – twierdzi dr Wardach.

„Wyzwanie badawcze” to unikalna formuła nawiązująca do konkursów typu Grand Challenge zapoczątkowanych w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z ekspertami naukowymi postawiło wyzwanie badawcze, które jest technologiczną odpowiedzią na ważny, istniejący problem społeczny. 

Półfinał konkursu już 13 sierpnia.

Na zdjęciu człnkowie zespołu z WE

Fot. Aurelia Kołodziej.