ZUT zakłada fundację, która będzie wspierać uzdolnioną młodzież 20.04.2021 09:04

Podpisano akt notarialny o powołaniu „Fundacji na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie”. Jej głównym celem będzie zwiększenie szans edukacyjnych młodzieży, w tym szczególnie uzdolnionej, która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej, poprzez zapewnienie jej kształcenia na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Chcemy, aby nasza fundacja rozpoczęła swoją działalność wraz z nowym rokiem akademickim, zaraz po zakończeniu całego procesu legislacyjnego – mówi prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Wyłonieni absolwenci szkół średnich z całej Polski otrzymywać będą stypendia oraz pomoc materialną przez cały okres studiów ze środków, które pozyskiwane będą od podmiotów zewnętrznych tzw. fundatorów.

W naszych działaniach chcemy skupić się na stworzeniu odpowiednich warunków rozwoju i kształcenia dla uzdolnionej młodzieży, która kończy naukę w liceum. Na ZUT otrzymają dostęp do nowoczesnej i praktycznej wiedzy oraz bogatej infrastruktury badawczej – zapewnia prof. Jacek Wróbel.

W ramach fundacji, będziemy również udzielali porad i specjalistycznej pomocy w zakresie zatrudnienia i aktywizacji zawodowej – dodaje.

Głównym partnerem i fundatorem „Fundacji na rzecz Rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie” jest Przedsiębiorstwo Budowlane CALBUD Sp. z o.o., które w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności.

Z tej okazji, zamiast jubileuszu postanowiliśmy zainwestować 400 tysięcy złotych w przyszłość młodych ludzi. Osobiście uważam, że swoją karierę po części zawdzięczam możliwości studiowania w Szczecinie oraz ludziom, których tu poznałem, szansie pracy i rozwoju, które otrzymałem zaraz po studiach – mówi Edward Osina, prezes budowlanej firmy Calbud oraz członek Rady Uczelni ZUT.

Zamierzamy docierać do zdolnych ludzi z całej Polski, którzy nie mają możliwości lub wsparcia w swoim środowisku, by podjąć studia. Poprzez naszą działalność chcemy wyzwolić w nich przekonanie, że jeśli tylko chcą i mają pasje oraz pomysł na swój rozwój, będą mogli je spokojnie zrealizować w murach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – dodaje Osina.

Oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji podpisano w czwartek 15 kwietnia 2021 roku. Sygnowali je ze strony uczelni: prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz ze strony Przedsiębiorstwa Budowlanego Calbud: Edward Osnia i Jan Gackowski.

Na zdjęciu studenci ZUT

Fot. Alicja Hawryszków